Brandweer Nederland op World Fire Congress in Londen

14 september 2026

Meer dan zestig landen kwamen van 7- 9 september bijeen in Londen voor het World Fire Congress. Brandweerleiders, bestuurders en experts uit de hele wereld wisselden daar kennis en ervaringen uit over de grote uitdagingen waar hulpdiensten voor staan.

Namens Nederland namen Jolanda Trijselaar, Stephan Wevers en Dennis van Zanten deel aan het congres. Op de agenda stonden onderwerpen als risicobeheersing, gebouwveiligheid, voorbereiding op rampen, klimaatgerelateerde risico’s, grote incidenten en het welzijn van brandweermensen.

Vergelijkbare opgaven

Volgens Jolanda Trijselaar, voorzitter van Brandweer Nederland, werd tijdens het congres opnieuw duidelijk dat veel brandweerorganisaties wereldwijd voor vergelijkbare opgaven staan.
“Overal ter wereld zien we dezelfde uitdagingen terug. Juist daarom is internationale samenwerking belangrijk. Door ervaringen te delen en van elkaar te leren, versterken we onze kennis en zijn we beter voorbereid op de risico’s van morgen. Het congres liet ook zien dat jarenlang investeren in internationale samenwerking zijn vruchten afwerpt. Dankzij de inzet van FEU-voorzitter Stephan Wevers heeft de Nederlandse brandweer een sterke positie in internationale netwerken, waardoor kennis, ervaringen en innovaties sneller hun weg naar Nederland vinden.”

Voor de Nederlandse brandweer bood het congres waardevolle inzichten in hoe andere landen omgaan met vraagstukken rond weerbaarheid, innovatie, gebruik AI, klimaatadaptatie en de veranderende rol van hulpdiensten. Die internationale ervaringen helpen om ook in Nederland te blijven bouwen aan een toekomstbestendige brandweerzorg.

Menselijke kant

Naast inhoudelijke kennisuitwisseling was er veel aandacht voor de menselijke kant van het vak. Verhalen van getroffen gemeenschappen en ervaringen van collega’s uit andere landen maakten duidelijk dat veiligheid uiteindelijk altijd om mensen draait. Zowel slachtoffers als brandweermensen.

De komende maanden wordt een aantal Communities of Practice ingericht, waar ook collega’s vanuit de diverse Nederlandse netwerken voor worden gevraagd.

Het World Fire Congress werd voor de tweede keer georganiseerd. De eerste editie vond plaats in Washington D.C. in 2024. Aan het einde van het congres werd het gastheerschap overgedragen aan de Verenigde Arabische Emiraten, waar de volgende editie in 2028 zal plaatsvinden.