De mens achter het STH-team

13 oktober 2025

Tijdens een grootschalige oefening in Dordrecht oefenen de teams van Specialisme Technische Hulpverlening (STH) en USAR samen op een instortingsscenario. Een parkeergarage is deels ingestort en er zijn mogelijk slachtoffers. Een realistisch beeld van een situatie waarin beide teams moeten samenwerken. Tussen het beton en het puin blijkt vooral één ding duidelijk: achter het zware materieel staan gewone mensen, gedreven door vakmanschap en teamgevoel.

We spraken drie leden van STH Team West: Joost Lindhout, Jos Dijkstra en Stein Steenaart. Wat drijft hen om naast hun werk of vrijwilligersfunctie ook deel uit te maken van dit specialistische team?

Van links naar rechts: Jos Dijkstra, Joost Lindhout en Stein Steenaart

“Het teamgevoel is het mooiste dat er is” – Joost Lindhout

Voor Joost Lindhout (45) uit Noordwijk kwam STH op zijn pad via een vacature. “Ik dacht: laat ik eens reageren,” vertelt hij. “Ik werk als aannemer, dus techniek zit in mijn bloed. Hier kan ik die kennis goed gebruiken.”

Binnen het team is Joost logistiek ondersteuner, verantwoordelijk voor materieel en ondersteuning. “Iedereen heeft zijn eigen expertise, en samen maak je er één geheel van. Dat vind ik het mooiste: het teamwork.”

Oefenen doet hij met plezier. “Elke oefening is anders; andere locatie, andere situatie. Je leert steeds iets nieuws, van gereedschap tot samenwerking. En je weet wat je aan elkaar hebt. Dat vertrouwen in het team, dat is waar ik het voor doe.”

“Je wilt helpen, ook als het ingewikkeld wordt” – Jos Dijkstra

Jos Dijkstra (29) uit Noordwijk raakte via social media geïnteresseerd in STH. “Ik zag wat filmpjes en dacht: dat lijkt me echt mooi om te doen.” Hij meldde zich aan en werd reddingswerker bij Team West. De eerste inzet maakte indruk. “Er kwam een melding van een ingestort pand met mogelijk negen vermisten. Gelukkig bleek iedereen veilig. Maar die spanning, de adrenaline, dat vergeet je niet snel.”

Jos vindt vooral de samenwerking leerzaam. “Je werkt met mensen uit allerlei korpsen, met verschillende achtergronden. Ik ben zelf geen bouwkundige, maar ik leer van collega’s die dat wel zijn. En andersom neem ik mijn ervaring mee uit Amsterdam, waar ik bij de gezamenlijke brandweer werk.” Zijn motivatie is eenvoudig: “Het voelt goed om iets te kunnen doen in situaties waar het echt moeilijk wordt. Daarvoor doen we dit. En ja, ik vind het gewoon gaaf werk.”

“Samen kom je verder dan je ooit alleen kunt” – Stein Steenaart

Stein Steenaart (38) uit Oegstgeest kwam via Jos bij het team terecht. “Hij zei: jij moet ook solliciteren. Dus ik ben gaan kijken en dacht: dit is precies iets voor mij.”

Met een achtergrond in de bouw kon hij zijn kennis goed kwijt. “Ik heb jarenlang op kantoor gewerkt in de bouw, dus veel theorie. Maar ook met deze theoretische kennis, kom je in de praktijk tot oplossingen. Zeker met de praktische ervaring van collega’s, dit maakt het extra interessant.” Stein is logistiek ondersteuner, net als Joost. “Wij zorgen dat het materieel klaarstaat, accu’s vol zijn en alles op de juiste plek ligt. En als het nodig is, helpen we ook binnen bij de inzet. Het is een kwestie van elkaar aanvullen.”

De opleiding en oefeningen zijn intensief, maar dat vindt hij juist mooi. “Je leert dat er altijd oplossingen zijn. En dat samenwerken essentieel is. Iedereen komt van een andere kazerne, maar tijdens zo’n oefening voelt het alsof je al jaren samenwerkt.”

Meer dan techniek

Voor deze drie STH’ers draait het werk niet alleen om kennis en kunde, maar vooral om de mensen met wie ze het doen.

Joost: “Het is een hecht team. Iedereen is betrokken en gemotiveerd.”
Jos: “Je merkt dat iedereen dezelfde drive heeft: we willen iets betekenen.”
Stein: “Het geeft energie om samen iets te bereiken wat je in je eentje nooit zou kunnen.”

Thuis wordt er soms even geschakeld als er weer een oefening of uitruk is, maar begrip overheerst. “Iedereen vindt het mooi wat we doen,” zegt Stein. “Ze weten dat dit belangrijk werk is.”

De kracht van samenwerking

De oefening in Dordrecht laat zien hoe cruciaal samenwerking is, niet alleen tussen STH en USAR, maar ook binnen het team zelf. Oefenen onder realistische omstandigheden schept vertrouwen. En dat vertrouwen maakt het verschil wanneer het er echt toe doet.

Wat deze drie mannen bindt, is de combinatie van technisch inzicht, nuchterheid en kameraadschap. Ze staan klaar om te helpen wanneer de situatie het zwaarst is. Niet om held te spelen, maar omdat ze weten dat ze samen iets kunnen betekenen.

Zie ook

Specialisme Technische Hulpverlening (STH)

Lees meer over Specialisme Technische Hulpverlening (STH)
Stel een vraag
Sluit stel een vraag box