Nieuwe indeling functie Manschap: meer flexibiliteit en maatwerk

27 mei 2025

Op 11 april nam de Raad van Commandanten en Directeuren Veiligheidsregio (RCDV) een aantal besluiten over het vervolg van het programma Onderwijs Onderweg. Eén ervan is het voorstel om de functie Manschap op te splitsen in drie functies: Brandwacht A, Brandwacht B en Brandwacht C en een specialisatie op het gebied van brandbestrijding en hulpverlening. Maar wat betekent dit precies?

Het voorstel om Manschap te splitsen in Brandwacht A, B en C (voorlopige namen) zorgt ervoor dat er meer typen medewerkers en inzetmogelijkheden komen en dat in de toekomst ook gefaseerd opleidingen kunnen worden gevolgd. Niet iedereen hoeft de opleidingen tot en met C te doorlopen. Dit biedt meer flexibiliteit. Brandwacht C staat in het voorstel ongeveer gelijk aan wat nu Manschap is. Het is een brede basis die aansluit op wat in de praktijk nodig is.

Aansluitend op die competenties kunnen de specialisaties Brandbestrijding en Hulpverlening worden gevolgd. Brandwacht A en B hebben een beperkter takenpakket, maar de precieze grenzen zijn nog niet bepaald. Het onderscheid is nu ruwweg dat Brandwacht B ingezet kan worden voor repressieve buitenaanvallen en dat Brandwacht A ondersteunende taken verricht. Binnen de vakraad Incidentbestrijding en het Grote werk 3 Toekomstgerichte Brandweerzorg – geleid door Dennis van Zanten – wordt hier verder over gesproken.

Meer weten? Lees dan het hele bericht op het platform van Onderwijs Onderweg.

Zie ook

Akkoord op vervolgstappen programma Onderwijs Onderweg

11 april 2025
Lees meer over Akkoord op vervolgstappen programma Onderwijs Onderweg

Volgende stap in Onderwijs Onderweg

21 oktober 2024
Lees meer over Volgende stap in Onderwijs Onderweg

Koersplan ‘Onderwijs Onderweg’ vastgesteld

19 april 2024
Lees meer over Koersplan ‘Onderwijs Onderweg’ vastgesteld
Stel een vraag
Sluit stel een vraag box